Dom i ogród Technologie

Balustrady ze stali nierdzewnej i szkła – ponadczasowa estetyka

Stalowe balustrady ze szkłem są jednymi z najczęściej wybieranych projektów wyposażenia schodów stalowych. Nic dziwnego – szkło w połączeniu z metalem jest nie tylko niezwykle efektowne, ale i bardzo wytrzymałe. O czym musimy pamiętać, decydując się na stalowe balustrady ze szkłem

Balustrady ze stali nierdzewnej ze szkłem – gdzie zainstalować?

Za sprawą nowoczesnych technologii szkło hartowane wykorzystywane do produkcji schodów i balustrad jest nie tylko niezwykle wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu, ale też bardzo efektowne. Dzięki temu balustrady stalowe ze szkłem i schody z metalu od dawna przestały się kojarzyć z wyposażeniem biurowców i coraz śmielej wchodzą na salony, stanowiąc nowoczesną alternatywę dla klasycznych schodów żelbetowych i drewnianych. Najczęściej balustrady ze stali nierdzewnej i szkła instalowane są w nowoczesnych domach i mieszkaniach dwukondygnacyjnych, ale nierzadko możemy je spotkać w bardziej klasycznych pomieszczeniach jako ciekawe uzupełnienie prostego wnętrza. Zaletą balustrad z metalu i szkła jest możliwość naturalnego doświetlenia wnętrza – szklana tafla balustrady nie ogranicza wizualnie przestrzeni użytkowej pokoju i dodaje jej przestronności. Dzięki temu efektowi szklane balustrady w stali są świetnym rozwiązaniem dla małych i ciemnych pomieszczeń. 

Istotną cechą balustrad stalowych ze szkłem jest możliwość bezproblemowego montowania ich na zewnątrz budynków, bez ryzyka uszkodzeń. Barierka ze stali nierdzewnej jest antykorozyjna, dlatego świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie schodów zewnętrznych, balkonów i tarasów. Z kolei balustrada ze szkła nie tylko znosi duży nacisk i jest odporna na pęknięcia, ale też wykazuje niewielką podatność na zabrudzenia spowodowane opadami atmosferycznymi i kurzem.  

Stalowe balustrady ze szkłem – rodzaje

Popularnym rozwiązaniem chętnie wybieranym przez inwestorów są balustrady całoszklane. W ich przypadku samonośna barierka zastępuje tradycyjną konstrukcję, co wyklucza konieczność stosowania dodatkowych materiałów. Z tego względu stalowe balustrady całoszklane zazwyczaj instalowane są na zewnątrz budynku i szczególnie dobrze wyglądają jako zabezpieczenie dużych tarasów i balkonów. Balustrady tego typu zbudowane są z tafli hartowanego szkła, która mocowana jest do podłoża przy pomocy stalowych łączników liniowych lub punktowych. Łączniki mają za zadanie ustabilizować balustradę ze szkła i zapewnić jej bezpieczeństwo. Jednym z częściej wybieranych rodzajów balustrad są też balustrady z hartowanego szkła montowane w stalowej ramie nośnej, która ma za zadanie zabezpieczyć taflę balustrady i zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania schodów i balkonu. Balustrada ze szkła w metalowej ramie najczęściej mocowana jest do słupków ze stali nierdzewnej za pomocą uchwytów, które podtrzymują wypełnienie ze szkła hartowanego. Efektownym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w przypadku balustrad stalowych schodowych, jak i barierek do balkonów i tarasów, jest balustrada szklana zakotwiczona w stalowej szynie. Tego typu balustrada z bezpiecznego szkła umieszczona jest w stalowej liniowej szynie, która może być schowana w podłodze. Prosta konstrukcja szyny i balustrady zapewnia szybki i łatwy montaż tafli szkła. Tego typu balustrady ze szkłem zazwyczaj wyposażone są w poręcze ze stali nierdzewnej. Stalowe balustrady ze szkłem na szynie mogą być montowane w ścianie, stropie lub na słupkach podporowych. 

Szklane balustrady ze stalowymi poręczami – estetyka i łatwość czyszczenia

Niewątpliwą zaletą stalowych balustrad ze szkłem jest ich klasyczny wygląd i ponadczasowa estetyka. Oprócz tego inwestorzy, którzy wybierają balustrady ze stali i szkła do swoich domów, doceniają je za prostotę montażu, a także bezproblemowe utrzymanie ich w czystości. Stalowe poręcze i balustrady nie muszą być często czyszczone, a do ich pielęgnacji wystarczy ściereczka, która usunie drobne zanieczyszczenia, kurz i odciski palców. Stal nierdzewna jest także antykorozyjna, co szczególnie w przypadku balustrad instalowanych na zewnątrz budynku pozwala uniknąć uszkodzeń powodowanych wodami opadowymi. Z kolei do odświeżenia szklanej tafli balustrady wystarczą środki, których na co dzień używamy do pielęgnacji luster i okien w naszym domu. W przypadku instalacji balustrady ze szkła na zewnątrz możemy zdecydować się na kupno szkła hartowanego samoczyszczącego, które jest odporne nie tylko na zanieczyszczenia organiczne, ale i działanie opadów atmosferycznych. 

Źródło: Kobamet

You may also like

Read More