Jeszcze dekadę temu stomatologia estetyczna, podobnie jak medycyna estetyczna, była dla nielicznych. Z jej usług korzystały elity, a zabiegi były bardzo drogie. Dość szybko jednak trend ten zaczął się zmieniać. Obecnie stomatologia estetyczna jest dla wielu, a Polacy chętnie korzystają z jej dobrodziejstw. Wyjaśnimy, czym dokładnie jest i jaki jest jej obszar działania.
Czym jest stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to dział stomatologii, której przedstawiciele zajmują się poprawą wyglądu uzębienia. Stomatolodzy estetyczni nie leczą zębów, a jedynie dbają o wizualny aspekt uśmiechu. Aby poddać się takim zabiegom, uzębienie musi być zdrowe i pozbawione próchnicy.
Stomatologia estetyczna oferuje zabiegi zarówno korygujące kształt zębów, jak i likwidujące przebarwienia czy ogólnie poprawiające kolor uzębienia. Stomatologią estetyczną zajmują się lekarze stomatolodzy specjalizujący się w tego typu zabiegach.
Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej
Stomatologia estetyczna ma szeroką ofertę zabiegów poprawiających wygląd i funkcję uzębienia oraz upiększających uśmiech. Można je wykonać w większości gabinetów stomatologicznych. Do najpopularniejszych, najczęściej wykonywanych u pacjentów zabiegów należą:
- piaskowanie zębów – pozwala bezpiecznie i dokładnie usunąć nagromadzony kamień nazębny, często przeprowadza się je razem ze skalingiem zębów jako uzupełnieniem; pomaga także usuwać wszelkiego rodzaju przebarwienia;
- wybielanie zębów przy użyciu lampy – szybkie, skuteczne i bezpieczne wybielanie zębów polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu wybielającego, a następnie jego naświetleniu; daje natychmiastowe efekty już po pierwszym zabiegu;
- nakładkowe wybielanie zębów – zabieg wybielania zębów wykonywany samodzielnie w domu przez pacjenta; w gabinecie stomatologicznym wykonywane są odlewy szczęki i żuchwy pozwalające na sporządzenie spersonalizowanych nakładek,– pacjent używa ich w domu razem ze specjalnym żelem wybielającym; niezbędne jest powtarzanie zabiegu przez około 2–4 tygodnie, wtedy pojawia się efekt;
- skaling zębów – to zabieg usuwania kamienia nazębnego nagromadzonego przede wszystkim w okolicach szyjek zębowych, pomaga unikać stanów zapalnych dziąseł, próchnicy i paradontozy wywoływanych właśnie przez kamień nazębny;
- licówki – pozwalają na zmianę kształtu zębów, są to nakładki mocowane na zębie dla poprawy jego wyglądu; licówki dostępne są w wersji porcelanowej bądź kompozytowej, dają możliwość nie tylko zmiany kształtu zębów, ale również zamaskowania złamań czy przebarwień.
Czy każdy może poddać się zabiegom stomatologii estetycznej
Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań, które wykluczałyby możliwość wykonania zabiegu stomatologii estetycznej. Przyjmuje się jednak, że stan zdrowia pacjenta musi być ogólnie dobry. O wszelkich schorzeniach czy problemach zdrowotnych należy poinformować dentystę przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów. Również ze względu na stale rozwijające się uzębienie nie zaleca się stosowania stomatologii estetycznej u dzieci poniżej 16. roku życia. Oprócz tego lekarze stomatolodzy odradzają wykonywanie zabiegów estetycznych kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.