Od prawidłowego doboru mocy i rodzaju ogniw fotowoltaicznych zależy nie tylko efektywność pracy całej instalacji PV, ale i szybkość zwrotu pieniędzy zainwestowanych w zakup i montaż fotowoltaiki. Nie dziwi zatem, że wybór paneli fotowoltaicznych jest tak istotny. Na rynku fotowoltaiki są dwa najpopularniejsze typy paneli PV: panele monokrystaliczne i panelami polikrystaliczne. Które z nich wybrać?
Działanie paneli fotowoltaiczneych
Panele PV pozwalają przetworzyć energię pozyskaną z promieni słonecznych w energię elektryczną zasilającą dom. Aby proces ten mógł zajść, muszą zaistnieć odpowiednie warunki do wytrącenia elektronów z atomu – czynią to cząsteczki światła w pokrytych warstwą krzemu ogniwach fotowoltaicznych. To właśnie one mają być odpowiedzialne za generowanie energii elektrycznej. Zanim jednak do tego dojdzie i panele fotowoltaiczne zaczną działać, musi powstać w nich pole elektryczne. To dlatego w obwodzie ogniw fotowoltaicznych instaluje się półprzewodnik, który wspomaga wytwarzanie pola elektrycznego i pozwala na wytworzenie elektronów niezbędnych do generowania prądu.
Charakterystyka paneli monokrystalicznych
Panele monokrystaliczne pod względem budowy i sposobu działania nie różnią się znacząco od paneli polikrystalicznych. Podstawowa różnica charakteryzuje oba rodzaje paneli PV – to sposób obróbki i cięcia płytek krzemowych, z których zbudowane są ogniwa. Wizualnie panele fotowoltaiczne monokrystaliczne wyróżniają się zaokrąglonymi krawędziami ogniw oraz ciemnym, jednolitym kolorem płytki. Z kolei pod względem budowy modułu panele PV mono- charakteryzują się pojedynczą strukturą krystaliczną, zbudowaną ze sztabek krzemu podzielonych na cztery części.
Zaletą paneli PV monokrystalicznych jest ich niezwykła wydajność i niezawodność, co wyraźnie odróżnia je od paneli polikrystalicznych. Panele mono- są też uważane za jedne z najbardziej nowoczesnych modułów fotowoltaiki, zapewniające całej instalacji słonecznej największą produktywność, a co za tym idzie – optymalny uzysk energetyczny dla domu. Pod tym względem panele PV mono- są dużo bardziej opłacalne niż panele polikrystaliczne, zajmują one też stosunkowo mniej miejsca niż ich tańsze, ale mniej wydajne odpowiedniki. Panele fotowoltaiczne tego typu charakteryzują się też dużą trwałością materiału i są bardziej odporne na nagrzewanie się ogniw krzemowych podczas dużej ekspozycji słonecznej. Decydując się na ich zakup, mamy zatem pewność, że nasza domowa elektrownia słoneczna będzie zachowywała optymalną sprawność ogniw przez bardzo długi czas.
Charakterystyka paneli polikrystalicznych
Zaletą paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych jest ich cena – są dużo tańsze niż monokrystaliczne. Choć do niedawna był to jeden z najpopularniejszych modeli modułów PV, dziś jest bardzo łatwo dostępny na rynku fotowoltaiki, ponieważ od dawna jest wypierany przez dużo wydajniejsze i bardziej nowoczesne panele monokrystaliczne.
Dużo tańsze niż inne rodzaje ogniw PV, panele polikrystaliczne są mniej produktywne niż ich sprawniejsze odpowiedniki. W konsekwencji do zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego potrzeba ich znacznie więcej niż paneli monokrystalicznych. Pod tym względem panele poli- są zatem bardziej zawodne. Decydując się na zakup tego typu paneli fotowoltaicznych, musimy też mieć świadomość, że są mniej trwałe niż monokrystaliczne i słabiej radzą sobie z przegrzewającymi się ogniwami, obniżając sprawność całej instalacji PV.
Panele polikrystaliczne powstają podczas obróbki zmaterializowanej bryły krzemu, którą po schłodzeniu docina się w cienkie plastry, na które nakładane są przewody elektryczne. Pod względem budowy panele PV poli- charakteryzują się ziarnistą, nieregularną powierzchnią.
Panele fotowoltaiczne mono- czy polikrystaliczne?
Bez względu na to, na jakie panele fotowoltaiczne się zdecydujemy, ich sprawność i efektywność będzie zależała od umiejętnego określenia zapotrzebowania energetycznego domu. Istotne w doborze osprzętowania do instalacji PV są także warunki montażu fotowoltaiki oraz możliwości techniczne naszego domu. Dla niewielkiej powierzchni nośnej dachu dużo bardziej opłacalny jest zakup i montaż paneli PV monokrystalicznych. Nawet mała ich liczba może zapewnić naszemu gospodarstwu domowemu optymalne uzyski energetyczne. Panele mono- są też dużo nowocześniejsze i bardziej niezawodne niż ich tańsze odpowiedniki. Ich zakup, choć odczuwalny dla kieszeni, w dłuższej perspektywie jest zatem dużo bardziej opłacalny i przynosi dużo większe korzyści energetyczne. Z drugiej strony panele polikrystaliczne są tańsze i bardziej dostępne niż panele mono-. Z uwagi na potrzebę instalacji większej liczby modułów PV panele tego typu wykazują też dużo większą produktywność w sytuacji dużego zacienienia dachu.
Źródło: House Solutions – fotowoltaika