GWIEZDNE WOJNY: WYSTAWA W UTRECHT


Gwiezdne Wojny od lat łączą pokolenia fanów podróży kosmicznych oraz odwiecznego starcia dobra ze złem – Rycerzy Jedi i Sithów. Saga ta, jako jedna z nielicznych, jest niesamowicie rozbudowana w wypełnionych emocjami i unikalnymi cechami bohaterów, ich pochodzenie, czy powiązania genetyczne i językowe, a wszystko to spaja jedno – Moc.Przez lata rozbudowała się jako przebogata franczyza nie tylko komiksowa (pierwotnie), ale filmowa i serialowa, a właśnie w takiej postaci jest najbardziej wszystkim znana.

Saga filmowa jest tak przepotężna, że stworzone i zrealizowane przez lata produkcje tchnęły życie w niesamowite źródło artefaktów oraz rekwizytów budowanych przez inżynierów, przygotowywanych przez najlepszych krawców, czy projektowanych przez najwyższej klasy specjalistów od efektów specjalnych. Zebrane najlepsze z najlepszych postanowiono przedstawić szerszemu gronu jako wystawa Star Wars. Jednak czym byłyby te rekwizyty i elementy bez postaci, które z nich korzystały, lub (w przypadku robotów) – którymi są. Tak narodziła się idea wystawy: „Star Wars Identities: The Exhibition”.
W Europie najwcześniej pojawiła się już w 2015 roku we Francji (Lyon), później dwukrotnie w Niemczech (Monachium i Kolonia) oraz w Wielkiej Brytanii (Londyn). Obecna, ta z której zdjęcia i reportaż widzicie w poście, pochodzi z Holandii z Utrechtu (skąd również pochodził zeszłoroczny reportaż sagi „Harry Potter: The Exhibition”).

Po wprowadzeniu do historii Sagi, dowiadujemy się, że mimo narodzin nasze wychowanie, środowisko, oddziaływanie innych ludzi, oraz sytuacje w naszym życiu, gdzie musimy podejmować niejednokrotnie trudne decyzje kształtuje nasze jestestwo. A właśnie te jednorazowe decyzje sprawiają, że tworzone jest nasze własne, wyjątkowe życie i postać jaką jesteśmy. W oparciu o swoje wybory możemy stworzyć nie tylko siebie, ale i całą historię,bo moc jest silna. Silna w nas.

Całość dopełniona chronologicznie przez wyjątkową podróż od narodzin (Cz.I: Mroczne Widmo), do końca życia kluczowej postaci Anakina Skywalker’a (czyli Darth Vader’a) w części VI. Wędrówka przedstawia nam w międzyczasie filmy ukazujące nam postaci z Gwiezdnych Wojen i podjęte przez nich decyzje, a także co na nie wpłynęło. Pomaga to zrozumieć i utożsamić się z każdą z nich niejako pomocnie przy Tworzeniu samych siebie. Sam proces tworzenia Nas samych nie jest jednak najbardziej inspirujący. Kluczowe są tutaj przecież rekwizyty i obiekty, które nie są kopiami, ale rzeczywistymi obiektami, czy strojami, które brały udział w produkcjach filmowych i serialowych.