Dom i ogród Lifestyle

Jak kupić mieszkanie w mieście?

Choć rynek nieruchomości cały czas się rozwija, wybór mieszkania nie zawsze musi okazać się sprawą prostą. Nawet w dużych miastach, w których na brak opcji trudno narzekać. Żeby więc w przyszłości nie żałować wydanych pieniędzy, warto przeanalizować szereg kwestii, które mają wpływ na opłacalność inwestycji.

Mieszkanie w mieście ma wiele zalet. Przede wszystkim zyskujemy dostęp do szerokiej oferty kulturowej, korzystać możemy również z bliskości centrów biznesowych. Do tego dochodzi infrastruktura, a także znacznie lepszy dojazd do pracy, niż w przypadku mieszkania pod miastem. Żeby jednak korzystać z wszystkich zalet życia w dużym mieście, należy do kupna lokum podejść z głową.

Mieszkania na sprzedaż bez pośredników. Czy to dobry pomysł?

Pierwszy dylemat, przed którym zazwyczaj stają osoby szukające mieszkań, dotyczy sposobu przeprowadzenia całego przedsięwzięcia. Wybór pośrednika nieruchomości może wydać się rozwiązaniem wygodnym. Wykona on bowiem za nas większość niezbędnej pracy – znajdzie atrakcyjne oferty, dokona ich klasyfikacji, załatwi niezbędne formalności, sprawdzi dokumenty i zaoferuje wszelką pomoc podczas finalizacji inwestycji.

Wszystko to prezentuje się naprawdę dobrze. Problem w tym, że takie usługi kosztują. Często sporo. Prowizja dla biura nieruchomości wynieść może nawet kilka procent, co odczują zwłaszcza osoby kupujące mieszkania drogie, zlokalizowane blisko centrum miasta. Wiele osób, chcąc niejako ograniczyć koszty, decyduje się więc na zakup mieszkania bez pośrednika. Co zyskujemy, decydując się na takie rozwiązanie?

  • Niższe koszty – odpada prowizja, więc nasze wydatki maleją. Oczywiście trzeba  przy tym pamiętać, że podczas zakupu mieszkania należy zapłacić również za notariusza i kilka innych usług, związanych chociażby z odbiorem lokalu.
  • Większa swoboda – mieszkanie na sprzedaż bez pośredników to wybór dla osób, które lubią same przeczesywać rynek w poszukiwaniu najlepszych opcji.
  • Pomoc deweloperównie tylko przedstawią ofertę, ale też ułatwi wybór materiał wykończeniowych, a także pomoże w wyborze kredytu hipotecznego.

Nowe mieszkanie czy z rynku wtórnego?

Kolejne dylematy dotyczą rodzaju samej nieruchomości. Nowe osiedle mieszkaniowe, jak również pojedyncze budynki, jest obsługiwane przez wspomnianego dewelopera, który prowadzi sprzedaż mieszkań. Zyskujemy pewność, że będziemy pierwszymi nabywcami, co zapewnia nam nie tylko sporą satysfakcję, ale też swobodę aranżacji naszych nowych czterech kątów. Możemy urządzić je w dowolny sposób. Warto przy tym pamiętać, że nowe nieruchomości zazwyczaj oferują znacznie lepszą, jeszcze „niezużytą” infrastrukturę (nowe windy, garaże podziemne, place zabaw etc.). Oczywiście nie można zapominać również o nowoczesnych materiałach budowlanych.

Mieszkania z rynku pierwotnego mogą natomiast okazać się tańsze. Kupujemy już wyposażone lokale, dlatego nie musimy martwić się kosztami materiałów wykończeniowych. Co oczywiście nie oznacza, że takie mieszkania nie wymagają remontu lub przynajmniej odświeżenia. Warto jednak zwrócić uwagę na stan samego budynku. Inwestycja w stare budownictwo nie zawsze będzie opłacalna.

Kiedy warto kupić mieszkanie?

Poza kwestiami związanymi ze sposobem realizacji inwestycji, a także wyborem typu nieruchomości, istotne znaczenie może mieć moment, w którym zdecydujecie się na kupno mieszkania. Choć trudno wskazać konkretne miesiące, praktyka pokazuje, że sporo inwestycji oddawanych jest w miesiącach letnich. Ożywienie na rynku obserwować możemy również wiosną.

Jak się jednak okazuje, wymarzone mieszkanie znaleźć można zawsze. Niezależnie od wybranego momentu w roku, zawsze trzeba jednak dokładnie śledzić rynek, a także pojawiające się na nim oferty. Każda z nich powinna zostać odpowiednio przeanalizowana, tak aby ostateczny wybór okazał się tym właściwym.

Źródło: SŁAWBUD – osiedle Park Chopina

You may also like

Read More