Transport dużych i ciężkich materiałów na budowę jest kluczowym elementem logistyki budowlanej, który wymaga starannego planowania i odpowiedniego wyboru metod transportu. Przewóz takich ładunków musi być bezpieczny, efektywny i zgodny z przepisami. Jak zatem przewieźć duże i ciężkie ładunki na plac budowy?
Oceń materiały i ich przygotowanie do transportu
Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest odpowiednia ocena materiałów i dróg dojazdowych. Musisz dokładnie określić, jakie materiały muszą być dostarczone na budowę. Sprawdź ich wymiary, kształt, wagę oraz rodzaj (np. stal, beton, maszyny budowlane, czy materiały sypkie typu piasek). Zwróć uwagę, że duże i ciężkie materiały mogą obejmować belki stalowe, prefabrykaty betonowe, rury, dźwigi, maszyny czy kontenery. Będą one wymagały odpowiednich pojazdów, które zapewnią bezpieczne i sprawne dostarczenie materiałów na plac budowy.
Ważne także, abyś zawczasu określił stan dróg dojazdowych na teren budowy. Musisz zweryfikować, czy drogi dojazdowe do placu budowy są odpowiednie dla transportu ciężkiego sprzętu i materiałów. W razie potrzeby konieczne może być uzyskanie specjalnych zezwoleń drogowych. Ponadto musisz określić, czy trasy dojazdowe wymagają wykorzystania terenowych pojazdów, które poradą sobie z dostarczeniem materiałów tam, gdzie nie ma utwardzonych dróg.
Wybierz odpowiedni środek transportu
Ciężkie i gabarytowe materiały wymagają odpowiednich samochodów. W transporcie towarów na budowę doskonale sprawdzają się hydrauliczne dźwigi samochodowe — czyli tak zwane HDSy. Te ciężarówki wyposażone w hydrauliczny dźwig samochodowy przystosowane są zarówno do załadunku, przeładunku i rozładunku, jak i transportu ciężkich i gabarytowych ładunków. Doskonale sprawdzają się w transporcie wszelkiego typu maszyn i urządzeń, jak i materiałów budowlanych typu długa stal, drewno, kręgi betonowe, studnie, kamienie, płyty kamienne i inne. Z powodzeniem można nimi przewozić kostkę brukową, płyty drogowe czy elementy więźby dachowej, a także rusztowania, szalunki, konstrukcje stalowe czy drewniane. Warto podkreślić, że hydraulicznymi dźwigami samochodowymi można wozić także wszelkiego typu kontenery — zarówno kontenery na odpady budowlane, jak i kontenery biurowe czy sanitarne.
Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje HDS-ów, które można podzielić na HDSy szosowe, terenowe i niskopodwozia. Ciężarówki z dźwigiem szosowe i terenowe przeznaczone są głównie do transportu materiałów budowlanych, agregatów czy mniejszych maszyn budowlanych. Różnią się one napędem, który dedykowany jest do transportu drogowego lub do przewozu ciężkich materiałów drogami nieutwardzonymi. Z kolei niskopodwozia są niezastąpione w transporcie dużych maszyn budowlanych typu koparki, ładowarki, walce drogowe, minikoparki, spychacze itp. To jest szczególnie istotne w przypadku maszyn osadzonych na gąsienicach, ponieważ takie pojazdy nie mogą poruszać się po drogach asfaltowych, bo niszczą powierzchnię. Warto podkreślić, że transport niskopodwoziami jest przydatny także w sytuacji, kiedy trzeba przewieźć maszynę na budowę z odległej lokalizacji (np. z drugiego końca Polski). Taki transport znacząco przyspiesza dostarczenie maszyny na budowę.
Na budowie konieczne są także materiały sypkie typu piasek, żwir, ziemia itp. Tu konieczne będzie skorzystanie z wywrotek, które sprawnie dostarczą wymaganą ilość surowca we wskazane miejsce.
Skąd wziąć pojazdy do transportu materiałów i maszyn?
Zarówno HDSy, jak i niskopodwozia możesz wypożyczyć w specjalistycznych firmach, które specjalizują się w wynajmie maszyn budowlanych. Takie przedsiębiorstwa zazwyczaj oferują szeroki wybór HDSów — zarówno pod względem tonażu, jak i wielkości, co pozwala na wynajęcie HDSa, który będzie dostosowany do potrzeb konkretnego klienta.
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możesz wykorzystać nowoczesne maszyny bez konieczności kupowania ich, utrzymywania itp. Co więcej, wypożyczając HDSa otrzymujesz go na wskazany przez siebie czas i tylko za ten okres płacisz. W dodatku HDS jest wypożyczany wraz z doświadczonym operatorem, który zapewni pełne bezpieczeństwo transportu, załadunki i rozładunku bez względu na ciężar i gabaryt przewożonego ładunku. Zatem to nie tylko wygodna, ale także ekonomiczna forma skorzystania z profesjonalnego sprzętu znacząco przyspieszająca proces budowy.