Lifestyle Uroda i Zdrowie

Jak wybrać dobrą szkołę pływania?

Pływanie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Jest także bardzo rozwijającym rodzajem sportu. Poprawia stan naszego układu oddechowego, a także krwionośnego, pozytywnie wpływa na stawy i kręgosłup, a przy tym jest bardzo bezpieczne.

Fakt, jest bezpieczne. Ale pod warunkiem, że zajęcia prowadzi odpowiedzialna i dobrze przygotowana do tego osoba, najlepiej z bogatym doświadczeniem. Na każdym kroku znajdziemy pływalnię reklamującą się hasłem: ,,Szybka nauka pływania” czy ,,Basen dla każdego”, ale jak wiadomo reklama to nie wszystko, dlatego dobrze, aby wybór miejsca do uprawiania tego sportu był rozważny. Aby to ułatwić zapraszam do przeczytania poradnika!

  1. Instruktor

Woda to niebezpieczny żywioł, dlatego warto dobrze się zastanowić zanim zapiszemy się na dane zajęcia. W dużej mierze decydującym czynnikiem jest oczywiście wybór trenera czy instruktora. Dziś praktycznie każdy może zostać prowadzącym takich zajęć. Właśnie z tego powodu pływalnie najczęściej oferują zajęcia z osobami, które nie mają do tego odpowiednich kwalifikacji. Na prośbę potencjalnego klienta, władze pływalni powinny wydać oświadczenie dotyczące potwierdzenia kwalifikacji danego instruktora. Więc przede wszystkim, nie bój się pytać, bo w końcu to właśnie temu trenerowi powierzasz w dużej mierze swoje bezpieczeństwo.

  1. Forma zajęć

Zajęcia grupowe, czy może indywidualne? To kolejny problem początkującego pływaka. Indywidualny tryb zajęć zapewnia, że każdy Twój błąd zostanie od razu wychwycony i skorygowany, a także wybór wykonywanych ćwiczeń będzie zależeć od Twoich potrzeb. Niestety, indywidualne nauczanie jest zdecydowanie droższe – dwukrotnie, trzykrotnie, a nawet czterokrotnie! A zatem czy zajęcia grupowe są gorsze? Nie! Oczywiście, zależy to od prowadzącego (co sprowadza nas do pierwszego punktu).

  1. Częstotliwość zajęć

To także częsty problem przy wyborze ofert. Jednak w tym punkcie nie jest to takie proste i klarowne. Najlepiej bowiem przetestować to na sobie. Na początek najlepiej zacząć od zajęć jeden raz w tygodniu, później w miarę dostępności naszego wolnego czasu oraz chęci możemy spróbować częściej.

  1. Psychologia nauczania

A co właściwie to oznacza? Krótko mówiąc, dokładnie chodzi o atmosferę podczas zajęć. Pływalnia powinna uwzględniać w zajęciach, z pozoru błahe rzeczy, takie jak porządna dawka motywacji od trenera oraz czas odpoczynku. Jest to ważne, aby kursant czuł się komfortowo podczas zajęć, bo przede wszystkim liczą się chęci uczenia się czegoś nowego, a dopiero później wyraźne postępy. Ale to wcale nie oznacza, że postępy nie są ważne. Bo wręcz przeciwnie – są znaczące. Muszą być widoczne efekty, o czym warto także porozmawiać z instruktorem.

  1. Cena

Tak naprawdę istnieją dwa sposoby na rozliczanie zajęć. Pierwszy z nich, oferowany przez większość pływalni to cena za jednostkowe zajęcia pomnożona przez liczbę spotkań w danym miesiącu. Drugi, znacznie popularniejszy w klubach sportowych, to składki miesięczne, czyli taka sama kwota niezależnie od ilości zajęć. Często jest ona jedynie symboliczna, ponieważ część jest dofinansowana przez władze samorządowe.

Na koniec przypomnę, że warto szukać wiele różnych ofert pływalni i je porównywać. A przede wszystkim rozpatrywać je pod względem wyżej wymienionych punktów. To ważne, by nie bać się pytać! Więc powodzenia na pływalni!

Źródło: Move Camp – szkoła pływania Warszawa

You may also like

Read More