Problemy z układem moczowym to wciąż dla wielu osób temat tabu. Łatwiej przyznać się, że boli noga czy ręka. Kłopoty szeroko rozumiane jako te z oddawaniem moczu mogą już wprawiać w zakłopotanie, wywołać pewien dyskomfort. Należy jednak przełamać tę barierę, gdy tylko zauważy się u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie i zgłosić się do lekarza – by móc jak najszybciej znaleźć przyczynę problemów zdrowotnych i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Wskazania do wizyty u urologa
Do podstawowych objawów, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty, są wszelkie problemy związane z układem moczowym. Pod tym pojęciem może się jednak kryć wiele różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości, które mogą się różnić między innymi ze względu na wiek pacjenta, a także jego płeć. Jednym ze wskazań do wizyty u urologa jest nietrzymanie moczu. Może się ono pojawić u osób w podeszłym wieku, ale nie tylko. Na tego typu problemy skarżą się także między innymi kobiety w ciąży czy po porodzie. Kobiecy organizm przechodzi wtedy mnóstwo zmian. Nie jest jednak powiedziane, że muszą z różnymi dolegliwościami zmagać się już do końca życia – ale żeby móc nad nimi popracować, trzeba powiedzieć o nich lekarzowi.
Panowie do lekarza urologa zgłaszają się między innymi wtedy, kiedy zauważą u siebie problemy z erekcją lub brak erekcji. Objawy, które powinny być niepokojącym sygnałem to również ból odczuwany w rejonie układu moczowego, a także krwiomocz. W takich sytuacjach bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania kontrolne – w tym przypadku między innymi USG układu moczowego.
Jak przebiega USG układu moczowego?
Badanie USG układu moczowego ma na celu dokładne sprawdzenie nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, a w przypadku mężczyzn także gruczołu krokowego. Lekarz urolog na samym początku przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego chce zebrać wszystkie niezbędne informacje, które pomogą mu w postawieniu trafnej diagnozy i znalezieniu przyczyny kłopotów z układem moczowym u pacjenta. Zapyta więc, czy występują jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu. Należy pamiętać, że może to oznaczać zarówno sam rzeczywisty kłopot z wydalaniem moczu, jak i częstomocz – czyli sytuację, gdy pacjent musi zbyt często udawać się do toalety. Lekarz będzie chciał dowiedzieć się także, czy tego typu dolegliwości pojawiały się już u pacjenta wcześniej. Następnie przystąpi do badania USG układu moczowego.
Przez specjalną głowicę przykłada aparat USG do brzucha pacjenta i delikatnymi ruchami przesuwa – by móc dzięki temu uzyskać odpowiedni obraz na monitorze. W ten sposób może ocenić czy pojawiła się na przykład narośl na nerce, czy moczowody są drożne, bądź czy żadne z organów nie są w niepokojący sposób powiększone.
Jak przygotować się do badania USG układu moczowego?
Tak, jak w przypadku każdego innego badania USG, procedura ta jest bezbolesna i nieinwazyjna. Jednak akurat w przypadku badania układu moczowego należy się do niego uprzednio odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy być na czczo, przez co najmniej pięć godzin przed wizytą w gabinecie. Dobrze jest unikać dzień wcześniej spożywania potraw ciężkostrawnych, a także surowych. Należy pamiętać również, by godzinę przed badaniem nie palić papierosów. Istotną różnicą, w porównaniu do pozostałych badań USG jest to, by w tym przypadku godzinę przed wejściem do gabinetu wypić około litra wody niegazowanej i nie oddawać moczu przed wizytą. Akurat dla tego badania niezwykle ważne jest, by pacjent odczuwał parcie. Dobrze jest pomyśleć także o swobodnej odzieży – w trakcie badania należy położyć się na kozetce na plecach i odsłonić brzuch. Powinny być to więc ubrania, które będzie można swobodnie podciągnąć, a jednocześnie dadzą pacjentowi poczucie komfortu i wygody.
Badania USG układu moczowego nie należy się obawiać – ma ono pokazać, gdzie jest źródło dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent. Wcześnie wykryte wszelkie nieprawidłowości pozwolą na wdrożenie odpowiedniego leczenia i powrót do zdrowia.