Biznes Uroda i Zdrowie

Oczomyjka. Czym jest i kiedy się ją stosuje

Higiena, nie tylko w miejscu pracy, jest niebywale ważna. Pozwala zachować zdrowie i ustrzec się przed poważną infekcją. Jednym z przyrządów pozwalających zachować bardzo dobrą higienę jest oczomyjka. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się dość proste i praktyczne urządzenie. Wyjaśniamy, czym jest oczomyjka oraz kiedy należy ją stosować.

Czym jest oczomyjka

Oczomyjki to specjalne natryski przeznaczone do przemywania oczu. Niezwykle przydatne w zakładach pracy, gdzie występuje ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi chemikaliami. Najczęściej oczomyjki instaluje się w laboratoriach oraz zakładach przemysłowych. Urządzenie tak zaprojektowano, aby szybko i łatwo usunąć szkodliwe substancje z ciała pracownika, minimalizując ryzyko trwałego uszkodzenia.

Oczomyjka może być podłączona do sieci wodociągowej, skąd będzie pobierała wodę, lub może być wyposażona w zbiornik ze sterylnym płynem do przemywania oczu. Urządzenie uruchamiane jest najczęściej pedałem lub dźwignią – zawsze tak, aby ręce pozostawały wolne.

Zastosowanie oczomyjki

Zaleca się, aby pracodawca zadbał o wyposażenie w oczomyjki stanowisk pracy w laboratoriach oraz zakładach przemysłowych – wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko kontaktu z groźnymi chemikaliami. Obowiązek montażu oczomyjek został uregulowany przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Zgodnie z rozporządzeniem, montowanie natrysków do przemywania oczu oraz natrysków awaryjnych jest obowiązkowe wszędzie tam, gdzie są przechowywane, używane albo transportowane są kwasy, a także zasady nieorganiczne mogące stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pracowników. W razie skażenia ciała którąś z tych substancji ważna jest szybka reakcja. Dlatego niezwłocznie należy zastosować natrysk awaryjny lub natrysk oczu – oczomyjkę.

Źródło: Glovex – sklep BHP

You may also like

Read More