Sterowanie światłem w dużych pomieszczeniach może stać się znacznie prostsze dzięki wykorzystaniu specjalnych przekaźników bistabilnych. Co ważne, występują one w odmianach, które mogą współpracować także z oświetleniem LED. Podczas ich zakupu należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.
Czy przekaźniki bistabilne są potrzebne?
Zanim przejdziemy do wskazywania, które urządzenia można zintegrować z oświetleniem LED, warto najpierw wyjaśnić, jakie funkcje spełniają przekaźniki. Są to elementy sterujące, które wykorzystują impulsy pochodzące z dowolnej liczby przycisków chwilowych.
Oznacza to, że przy użyciu przekaźników bistabilnych jesteśmy w stanie w sposób znaczący rozszerzyć możliwości standardowej instalacji. Oświetlenie może być uruchamiane i wyłączane przy użyciu wielu przycisków umieszczonych w różnych miejscach.
Ze względu na sposób działania, przekaźniki bistabilne często zastępują standardowe i krzyżowe włączniki schodowe. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach o sporym metrażu – salonach, pokojach kąpielowych, warsztatach, halach produkcyjnych etc. Pozwalają zaoszczędzić czas oraz energię elektryczną.
Jak dobrać przekaźniki bistabilne do oświetlenia LED?
Dobór omawianych urządzeń jest uzależniony od specyfiki instalacji oświetleniowej. W przypadku zastosowania lamp LED, uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na to, czy przekaźnik bistabilny jest odporny na prądy udarowe. Bez tego nie będzie w stanie poprawnie współpracować z oświetleniem LED. Oświetlenie typu LED ze względu na wbudowane zasilacze może generować prądy udarowe na starcie i poprawnym działaniem jest taki dobór przekaźnika bistabilnego, aby urządzenie nie uległo awarii w wyniku przeciążeń styków przekaźnika.
Kolejnym ważnym kryterium jest maksymalne obsługiwane obciążenie, podawane indywidualnie dla każdego źródła światła, także LED. Na podstawie tych dwóch parametrów łatwo można wskazać przekaźniki, które są kompatybilne z omawianym rodzajem oświetlenia. Urządzenia znajdujące się w tej kategorii są oczywiście zróżnicowane pod względem innych kwestii. Jakich dokładnie?
Wspomnieć należy między innymi o współpracy z przyciskami podświetlanymi czy też opcji załącz na czas.
Funkcjonalność przekaźników dedykowanych do oświetlenia LED
Na rynku oferowane są urządzenia, których działanie polega na czymś więcej, niż tylko zwykłym włączaniu oraz wyłączeniu oświetlenia z dowolnego miejsca. Wszystko za sprawą wielu funkcji dodatkowych. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.
- Sterowanie czasowe – jak nietrudno się domyślić, funkcja ta pozwala na załączanie urządzeń na konkretny czas. Dzięki temu użytkownik końcowy może zadecydować, na jak długo zostanie załączone oświetlenie LED. Jesteśmy więc w stanie ograniczyć marnotrawienie energii i, w rezultacie, zmniejszyć rachunki za prąd.
- Obsługa dwóch obwodów – przy pomocy jednego przycisku możemy sterować dwoma niezależnymi obwodami, odpowiedzialnymi na przykład za konkretną liczbę żarówek w lampie.
- Pamięć stanu – w przypadku zaniku zasilania, urządzenie pamięta stan pracy oświetlenia, przywracając go, gdy prąd w instalacji znów zacznie płynąć.
- Praca w układzie sterowania centralnego (sterowniki hotelowe) – wyposażane są w dodatkowe wyjścia sterujące, osobno dla włączania i wyłączania oświetlenia. Pozwala to na jednoczesne sterowanie wszystkimi elementami podłączonymi do systemu.
- Sterowanie radiowe – na przykład przy użyciu pilota, breloka lub przycisku bezprzewodowego.
Przekaźniki bistabilne to niezwykle przydatne urządzenia, które zdecydowanie ułatwiają sterowanie oświetleniem na dużych obszarach. Także w przypadku stosowania diod LED. Żeby jednak cały system działał w sposób prawidłowy, należy zwrócić uwagę na typ dobieranych przekaźników. Bez tego wszystkie opisane funkcje okażą się bezużyteczne.
Źródło: F&F – automatyka przemysłowa