Biznes Technologie

Sprężarki bezolejowe – kiedy czystość powietrza jest najważniejsza

Coraz więcej sektorów przemysłowych zobligowanych jest do produkcji w warunkach zapewniających wytwarzanie produktów sterylnie czystych. Zastosowanie sprężarek eliminujących ze sprężonego powietrza zanieczyszczenia oraz cząstki oleju pozwala stworzyć w procesach produkcyjnych odpowiednie warunki pod względem klasy czystości stosowanego medium.

Dlaczego zanieczyszczone sprężone powietrze może negatywnie wpływać na jakość towarów?

Zanieczyszczone sprężone powietrze, które zawiera cząstki oleju, wirusy, bakterie, pyłki i inne mikroorganizmy może powodować, że wyprodukowana partia artykułów nie będzie spełniała określonych prawem wymagań. Rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w sprężarkę bezolejową, która umożliwia ekonomiczne uzyskiwanie sprężonego powietrza w 100% wolnego od wszelkiego typu zanieczyszczeń, nie tylko cząsteczek oleju. W procesie sprężania może być wykorzystywana zamiast oleju woda. Jest to substancja w 100% naturalna, neutralna, niezawierająca w sobie żadnych szkodliwych substancji i mikroorganizmów, która nie wpływa niekorzystanie na wytworzone produkty.

Sprężarki bezolejowe – nowoczesne urządzenie dostosowane do każdej gałęzi przemysłu

Sprężarki bezolejowe smarowane wodą nie wymagają przyłączenia do sieci wodociągowej. Kondensat, który powstaje w procesie sprężania, może być usuwany bezpośrednio do kanalizacji, bez uszczerbku dla fauny i flory, ponieważ nie zawiera substancji chemicznych. Dzięki temu urządzenie nie musi posiadać dodatkowych separatorów kondensatu, a użytkownik nie musi martwić się o to, że kondensat musi być utylizowany.

Sprężarki bezolejowe wyposażone są w specjalne bariery dźwiękochłonne. To sprawia, że mogą one znajdować się w nieopodal miejsc, przy których pracownicy wykonują swoje obowiązki zawodowe, bez narażania ich na nadmierny hałas, który mógłby spowodować uszkodzenie słuchu.

Kompresory bezolejowe to urządzenia stanowiące gwarancję najwyższej klasy sprężonego powietrza, stosowanego w produkcji artykułów w branży spożywczej, elektronicznej, optycznej, wojskowej, farmaceutycznej lub medycznej.

Jakie zalety mają kompresory przemysłowe, wykorzystujące wodę jako czynnik chłodzący?

Wysokiej klasy sprężarki bezolejowe mają napęd bezpośredni, który eliminuje w 100% straty wynikające z przenoszenia energii z silnika na zespół sprężający. To urządzenia z płynną regulacją wydajności. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dostosowanie produkcji sprężonego gazu do wymagań konkretnego procesu produkcyjnego. Ogranicza to nadmierne zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na ekonomiczną eksploatację urządzeń.

Nowoczesne sprężarki bezolejowe współpracują z osuszaczem chłodniczym, który generuje sprężone powietrze o optymalnych parametrach wilgotności. Dzięki temu można dostosować ten czynnik do indywidualnych potrzeb związanych z wytwarzaniem konkretnego towaru. Dobre sprężarki bezolejowe nie wymagają też częstych czynności serwisowych, co również przemawia za zakupem tego typu urządzenia, ponieważ ogranicza to wydatki poniesione na ten cel.

Sprężarki bezolejowe są wymagane w bardzo wielu branżach, ponieważ ich stosowanie jest gwarancją tego, że sprężone powietrze będzie pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń, mogących spowodować uszkodzenie lub całkowite zniszczenie wytwarzanych towarów. Włączenie do systemu sprężonego powietrza zaawansowanych technologicznie kompresorów bezolejowych umożliwia ekonomiczne uzyskanie medium, które jest wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń. 

Źródło: Almig Kompressoren Polska – sprężarki powietrza

You may also like

Read More