Technologie

Stoły obrotowe – przydatne, czy zbędne akcesorium?

stoly-obrotowe

Stoły uchylno-obrotowe są też nazywane stołami obrotowo-podziałowymi lub obrotowo-przechylnymi. Najprościej rzecz ujmując, są to obrotnice stosowane powszechnie w obrabiarkach CNC i frezarkach konwencjonalnych. Stanowią one podzespoły, które są często integralną częścią konstrukcji. Profesjonaliści każdego dnia korzystają z zalet stołów uchylno-obrotowych. To rozwiązanie pozwala zachować komfort podczas pracy i sprawne działanie. Czym cechują się te stoły? O czym warto wiedzieć? Co jest istotne?

Stoły uchylno-obrotowe

Jeśli chodzi o obrabiarki konwencjonalne, główne zastosowanie mają tutaj stoły obrotowo-podziałowe. Pozwalają one na wyeliminowanie pracochłonnego ustawiania z pomocą specjalnych ręcznych uchwytów, tzw. podzielnic. Ma to spore znaczenie w produkcji małoseryjnej i jednostkowej.

Współczesne stoły uchylno-obrotowe odznaczają się płynnym ustawieniem kątowym. Co ciekawe, starsze stoły tego rodzaju były wykonywane na określoną liczbę podziału. Była ona ustawiana za pomocą kołka blokującego obrót dookoła osi.

Na rynku znajdziemy wiele stołów uchylno-obrotowych, które spełnią oczekiwania każdego fachowca. Sporo konstrukcji jest dedykowanych do frezarek CNC.

Najważniejsze cechy

Warto zauważyć, że producenci w swoich stołach stosują różne metody ustalania kątowego. W niektórych modelach wyzębienie powstaje po odblokowaniu układu i podniesieniu płyty stołu razem z górnym kołem zębatym. Ruch obrotowy płyty stołu jest realizowany dzięki siłownikowi pneumatycznemu lub hydraulicznemu.

Cięgno siłownika ma za zadanie wstępnie ustalić kątowe płyty stołu. Precyzyjne ustalenie następuje podczas zablokowania układu, po wejściu w zazębienie. Takie stoły mogą z powodzeniem pracować jako obrotowe stoły przy wyzębionym zazębieniu. W tym wypadku napęd stołu jest przenoszony przez ślimakową przekładnię. Ślimacznicę wykonuje się z utwardzanego brązu o odpowiedniej twardości.

Dokładność pozycjonowania stołu uchylno-obrotowego bardzo często zależy od rodzaju zastosowanego napędu. Każdy fachowiec powinien dobrać taki sprzęt do wykonywanej pracy i swoich oczekiwań. Pamiętajmy o tym, że znaczenie ma łatwe korzystanie z wyrobu i wydajna praca.

Na szczęście na rynku znajdziemy sporo unikalnych konstrukcji, które będą dostosowane do danej działalności. Stoły uchylno-obrotowe mają zastosowanie głównie w obrabiarkach konwencjonalnych. Pozwalają zaoszczędzić czas i wpływają na sprawną pracę użytkownika. Nowoczesne modele wpisują się w standardy wysokiej jakości wykonania urządzeń.

Czy warto zakupić stoły obrotowe?

Powyżej przedstawiliśmy wszystkie najważniejsze aspekty stołów uchylno-obrotowych. Jak doskonale widać – ich pomoc może się okazać nieoceniona w przypadku wielu prac warsztatowych.

Istnieje wiele narzędzi oraz urządzeń dla przemysłu, które są w stanie znacznie ułatwić wykonywanie czynności takich jak znakowanie, wygładzanie, czy też okrawanie. Innymi słowy: wszystko to, co znajduje się na porządku dziennym w wielu warsztatach.

You may also like

Read More