Lifestyle

Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

rodzaje-suplementow-diety

Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

Codzienny pęd, stres i styl życia sprawiają, że organizm nie jest w stanie przyswajać potrzebnych mu minerałów i witamin w dostatecznej ilości. Owszem, teoretycznie byłoby to możliwe, lecz z praktycznego punktu widzenia jest to niewykonalne ze względu na ogromną ilość jedzenia, które należałoby spożyć. Jednym ze sposobów uzupełnienia niedoborów witamin i składników odżywczych jest suplementacja. Czy jest ona skuteczna i czy suplementy diety są skuteczne?

Co to jest suplement diety?

Suplementy diety są to najczęściej zamknięte w małych kapsułkach środki spożywcze. Ich rolą jest uzupełnianie naszej diety w ważne witaminy i mikroelementy. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo producentów, wśród których tylko niewielka część oferuje suplementy, które działają. Ważne jest zatem, aby zwrócić uwagę na skład i procentowy udział danej witaminy w masie produktu.   

 Suplementacja najczęściej opiera się na uzupełnianiu niedoborów witamin: A, B1, B2, B6, B12, E i K oraz magnezu, wapnia, manganu, kwasu foliowego, cynku, selenu, chromu i potasu. Często są uzupełnione są o probiotyki, błonnik, aminokwasy, luteinę i kwasy tłuszczowe. Suplementy diety występują najczęściej w postaci łatwych do połknięcia kapsułek, tabletek, drażetek, syropów oraz proszków do rozpuszczania w wodzie. Ich aplikacja jest łatwa i bezproblemowa. 

Suplementy diety, a leki

Suplementy diety dobrej jakości można kupić jedynie w aptekach. Należy jednak pamiętać, iż suplement nie jest lekiem. Leki są produktami, których zadaniem jest działalność lecznicza. Suplementy diety są produktami żywnościowymi, które mają uzupełniać niedobory konkretnych witamin i mikroelementów oraz wspierać organizm. Decyzję o dopuszczeniu danego suplementu do obrotu rynkowego podejmuje Główny Inspektor Sanitarny. Nadrzędną formułą prawa wobec suplementów diety i ich sprzedaży jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2002 roku. 

Suplementy diety, a zdrowie. Jaki mają wpływ?

Suplementacja wysokiej jakości mogą mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie i kondycję organizmu. To, jakie suplementy diety należy brać dobrze jest skonsultować z lekarzem lub przeprowadzić badania, które wskażą jakich składników najbardziej nam brakuje. Suplementy diety należy przyjmować w dawkach, które wskaże lekarz lub farmaceuta. W innym przypadku mogą pojawić się symptomy zatrucia pokarmowego lub eliminacja nadmiaru danej substancji. Należy zatem pamiętać, że w przypadku suplementów zasada „im więcej, tym lepiej” jest błędna. Organizm ma swoje granice wchłanialności, dlatego suplementy należy przyjmować zgodnie z zaleceniami. 

Producenci suplementów diety wysokiej jakości często badają swoje produkty, tak aby ich przyswajalność i poziom substancji czynnej były jak największe. Należy unikać produktów kuszących niską ceną, ponieważ podane w nich dane przekłamują rzeczywistość. 

Jakie suplementy warto brać?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i poziomu niedoborów. Na rynku można spotkać suplementy dla kobiet w ciąży, młodzieży, seniorów lub dzieci. Jednak są rodzaje witamin i składników odżywczych, które warto brać codziennie w celu poprawy samopoczucia i komfortu życia, a są nimi: magnez, witamina C, witamina D, kurkuma lub probiotyki. Należy również mieć na uwadze, że im bardziej naturalny suplement pod względem jego składu, tym lepsza jego przyswajalność i działanie. 

Suplementacja w czasach niezdrowej, przetworzonej żywności jest obecnie bardzo wskazana. Trzeba jednak pamiętać o tym, że suplement nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety, jak również żadna dieta nie uzupełni wszystkich niedoborów składników odżywczych. Aby więc cieszyć się dobrym, samopoczuciem i odpornością, należy połączyć jedno i drugie.

źródło: Organicpharma.pl  

You may also like

Read More