Od właściwej izolacji poddasza zależy nie tylko nasz komfort cieplny i prawidłowa akustyka domu, ale i realne oszczędności, które możemy zaprowadzić dzięki dobrze ocieplonemu dachowi. Szacuje się bowiem, że aż 30% nagromadzonego w domu ciepła wydostaje się na zewnątrz właśnie przez dach. Przed zakończeniem robót budowlanych warto zatem zadbać, aby wełna mineralna, którą ocieplamy poddasze, była nie tylko dobrej jakości, ale i została prawidłowo zamontowana.
Ocieplanie poddasza – źle wybrany materiał izolacyjny
Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez ekipę odpowiedzialną za ocieplanie poddasza jest nieprawidłowy dobór materiałów izolacyjnych. Niestety nierzadko o nietrafionym zakupie materiałów budowlanych dowiadujemy się już podczas prowadzonych prac, co w najlepszym przypadku generuje dodatkowe koszty. Sytuacja komplikuje się, kiedy o nieadekwatności izolacji do struktury dachu czy właściwości termoizolacyjnych wełny dowiadujemy się dopiero podczas użytkowania domu. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem prac izolacyjnych sprawdzić nie tylko właściwości techniczne izolacji, ale i jej dopasowanie do struktury dachu, a także odporność materiałów na uszkodzenia mechaniczne, w tym np. ich właściwości przeciwogniowe.
Oszczędzanie na materiałach izolacyjnych w ostatecznym rozrachunku nie zawsze okazuje się dla nas opłacalne. Zbyt cienka warstwa wełny mineralnej, użycie złej jakości pianki wypełniającej albo zrezygnowanie z dodatkowej folii uszczelniającej nie tylko nie przyniesie oczekiwanych oszczędności, ale i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji dachu. Musimy pamiętać, że dobrej jakości wełna mineralna oraz wełna skalna nie tylko dostatecznie ogrzewają poddasze, ale i chronią wnętrze domu przed ryzykiem zaprószenia ognia. Z kolei źle dobrana folia paroizolacyjna, która w zamierzeniu ma zapobiegać gromadzeniu się pary wodnej w warstwie ocieplającej poddasze, bądź rezygnacja z niej, może doprowadzić do przenikania wilgoci do struktury wełny.
Jeżeli zatem podczas wykonywanych prac izolacyjnych mamy wątpliwości co do jakości użytych materiałów lub uważamy, że wykonawca nie przykłada uwagi do podejmowanych prac, możemy poprosić o wstrzymanie robót i konsultację rzeczoznawcy budowlanego. Jeśli ekspertyza budowlana wykaże błędy, ekipa budowlana będzie musiała je naprawić.
Źle ocieplone poddasze – nieprawidłowy montaż
Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego to tylko jedna z wielu czynności, które wpływają na powodzenie prac dociepleniowych poddasza. Równie ważne jest prawidłowe zamontowanie wełny pod połacią dachu. Najczęstszym błędem popełnianym w tym zakresie jest nieprawidłowe przycięcie wełny mineralnej. Zbyt szerokie płaty wełny nie będą się mieściły pomiędzy drewnianymi krokwiami, co może doprowadzić do zmniejszenia szczeliny wentylacyjnej. Z kolei za wąskie pasy wełny nie będą dostatecznie chroniły przestrzeni dachu, w konsekwencji doprowadzając do powstawania mostków termicznych. Jeżeli rzeczoznawca budowlany podczas oględzin powierzchni poddasza stwierdzi, że warstwa wełny mineralnej została zamontowana w sposób nieprawidłowy, w ekspertyzie, wskazując na błędy budowlane, będzie mógł zobligować wykonawcę do naprawienia błędów.
Błędem popełnianym podczas montowania izolacji dachu jest też niedostateczne zabezpieczenie otworów w poddaszu, np. okien połaciowych. Jeżeli izolacja zostanie w tych miejscach umieszczona niedokładnie, po jakimś czasie mogą się w nich pojawić mostki termiczne, które będą generowały straty ciepła. Z podobnym problemem będziemy mieli do czynienia w przypadku niedokładnie przylegających do siebie płatów wełny mineralnej. Brak ciągłości izolacyjnej będzie obniżał skuteczność izolacji i doprowadzał do zawilgoceń w warstwie termicznej. W takim przypadku rzeczoznawca budowlany może zasądzić ponowny montaż ocieplenia poddasza.
Brak wentylacji dachu
Nierzadkim błędem, który wykonawcy popełniają podczas instalowania wełny mineralnej pod połacią dachu, jest zapominanie o prawidłowej wentylacji dachu. Aby zapobiec powstawaniu wewnątrz domu pleśni, musimy pamiętać, że dach musi być wentylowany. Dla prawidłowej cyrkulacji powietrza należy pamiętać o wlotach umieszczonych w okapie dachu i wylotach w kalenicy. Niestety często ekipy wykonujące ocieplenie poddasza zapominają o położeniu folii paroizolacyjnej pod płatami wełny mineralnej oraz wiatroizolacji ponad nią, co skutkuje wilgotnieniem wełny. W takich przypadkach, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ponownym wykonaniem prac izolacyjnych poddasza, możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej, która powinna wskazać wszystkie niedociągnięcia ekipy wykonawczej oraz możliwe środki naprawcze.