Panele fotowoltaiczne to jedne z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Przesądzają bowiem o jej mocy, sprawności oraz żywotności. Ich odpowiedni wybór to zatem kluczowa kwestia. Jak sprawdzić jakość paneli fotowoltaicznych, by kupić właściwe modele?
Panele fotowoltaiczne – rodzaje
Podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych, jest ich rodzaj. Na rynku dostępne są różne technologie, jednak największym uznaniem cieszą się trzy rodzaje ogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Za najbardziej wydajne i wytrzymałe uznaje się te pierwsze. Drugie cechują się nieco gorszymi parametrami. Trzecie natomiast stosuje się najrzadziej. Ich największą zaletą jest bowiem niska cena, nie wydajność.
Niezależnie od rodzaju paneli fotowoltaicznych przy ich wyborze zawsze należy zwracać uwagę na jakość poszczególnych komponentów. Jeśli trudno Ci ją ocenić, zakupu dokonaj u sprawdzonego producenta lub dystrybutora, który cieszy się dobrymi opiniami. Profesjonalista nie tylko wskaże najlepsze rozwiązanie, ale również da Ci do wglądu kartę techniczną paneli i wytłumaczy wszelkie niejasności.
Parametry techniczne przesądzające o jakości paneli fotowoltaicznych
Żeby ocenić jakość paneli słonecznych, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy ogniwa spełniają wszelkie wymagania prawne i normy techniczne obowiązujące na terenie Polski. Wybrane rozwiązania powinny być również przebadane przez niezależne jednostki certyfikujące, co będzie potwierdzeniem ich dobrych parametrów.
Następnie warto dobrze przyjrzeć się karcie technicznej paneli słonecznych. Widnieje na niej wiele użytecznych informacji, dzięki którym można ocenić jakość danych rozwiązań. Na co warto zwrócić uwagę w szczególności?
- Moc w punkcie MPP (W) STC. To parametr, który wskazuje moc paneli fotowoltaicznych w maksymalnym punkcie pracy w standaryzowanych warunkach testowych. To ważny punkt odniesienie podczas projektowania generatora PV.
- Moc w punkcie MPP (W) NOC. Parametr ten pozwala określić, z jaką mocą będą pracować panele w warunkach zbliżonych do rzeczywistości.
- Temperaturowy współczynnik mocy PMPP (%/K). To jeden z najważniejszych parametrów, którym należy się przyjrzeć przy wyborze paneli fotowoltaicznych. Określa on, jaką moc osiągną panele fotowoltaiczne w danej temperaturze. Dzięki niemu dowiesz się, o ile procent spadnie moc ogniw wraz ze wzrostem temperatury powyżej testowej wartości (25 st. C.).
- Efektywność. Wyrażana w procentach. Im jest ona wyższa, tym lepiej.
- Temperatura ogniw przy pracy znamionowej. Określa skłonność paneli fotowoltaicznych do nagrzewania się podczas pracy w normalnych warunkach eksploatacji. W przypadku rozwiązań dobrej jakości parametr ten nie powinien przekraczać 45 st. C.
- Gwarancja liniowa. Wskazuje ona minimalną moc modułu, jaką gwarantuje producent na przestrzeni lat użytkowania paneli. Im wartość gwarancji liniowej jest wyższa, tym lepiej.
Zakup paneli fotowoltaicznych – co jeszcze warto sprawdzić?
Przy zakupie paneli fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę także na okres gwarancyjny. Najczęściej wynosi on od 10 do 15 lat. Niektórzy producenci oferują jednak nawet 25 lat gwarancji na swoje produkty. Umowa gwarancyjna najczęściej obejmuje takie elementy jak wady produkcyjne, uszkodzenia instalacji, a także spadek jej mocy poniżej 80%.
Co ważne, warunkiem obowiązywania gwarancji jest montaż paneli fotowoltaicznych zgodnie z wytycznymi producenta. Dlatego instalację systemu warto powierzyć uznanym specjalistom. Dobra firma będzie stosować wyłącznie sprawdzone konstrukcje montażowe. Da również gwarancję na swoje usługi.
Podczas zakupu paneli fotowoltaicznych czujność powinna budzić podejrzanie niska cena. Może ona świadczyć o niskiej jakości produktów. Istotne jest także to, aby zakupu dokonywać z legalnego źródła. Rzetelny producent lub dystrybutor to gwarancja prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej.