Biznes

Transport maszyn i towarów gabarytowych

Bez odpowiednio zorganizowanego transportu trudno byłoby zrealizować jakąkolwiek budowę. Nie bez powodu jednym z najczęściej wybieranych sposobów na tę część planowania inwestycji są pojazdy HDS, które w branży często nazywane są pojazdami do zadań specjalnych.

Pojazdy HDS – co to takiego

Dla osób pracujących na budowie sam skrót HDS jest bardzo dobrze znany. Pod tą nazwą kryje się hydrauliczny dźwig samochodowy, który jest zamontowany do samochodu ciężarowego. Może być przyczepiony do podwozia pojazdu, ale też do jego tylnej części, ze skrzynią ładunkową. Tego typu maszyna ma wiele atutów, które się sprawdzają na budowach. Pojazd HDS może, za pomocą żurawia, sięgnąć nawet na wysokość kilkudziesięciu metrów, ma bardzo dużą ładowność i pomieści wiele ton materiałów bądź maszyn. Jednocześnie jego konstrukcja pozwala na samodzielny załadunek i rozładunek przewożonych elementów – co jest dodatkową, a bardzo ważną zaletą.

Nie trzeba zatem wynajmować osobnych maszyn i zapewniać dodatkowej obsługi do samego rozładunku bądź załadunku. Pojazdy HDS świetnie sprawdzają się w budownictwie, ale też we wszystkich branżach, które wymagają na przykład transportu dużych konstrukcji, elementów, maszyn wielkogabarytowych czy całych kontenerów.

Rodzaje pojazdów HDS

Jak w przypadku praktycznie każdej profesjonalnej maszyny budowlanej, również w kontekście pojazdów HDS można wymienić kilka ich rodzajów. Dzięki temu można wybrać optymalne rozwiązanie do realizowanej inwestycji. Wyróżnia się trzy podstawowe wersje tych maszyn. Pierwsza z nich to transport HDS szosowy. Ma on pojemność nawet do kilkudziesięciu ton. Jak sama nazwa wskazuje, jest przystosowany do przejazdu po szosach – czyli tak naprawdę po prostych trasach. Jednocześnie może być używany do przejazdów na bardzo dużych odległościach. Sprawdza się to między innymi, gdy inwestor zamierza skorzystać z nietypowej, ale bardzo dużej maszyny, bądź dostawcę materiałów ma na drugim końcu kraju lub nawet poza jego granicami.

Drugim rodzajem pojazdów HDS są maszyny terenowe. Mają one nieco mniejszą ładowność niż ich szosowe odpowiedniki, jednak są dostosowane do pracy na nierównym terenie. Takie rozwiązania sprawdzają się głównie na placu budowy, kiedy trzeba załadować bądź rozładować materiały, przewożone w dużych ilościach. Istnieje możliwość, że teren nie będzie w tym momencie jeszcze wyrównany, warto więc w takiej sytuacji zdecydować się na transport HDS terenowy. Trzecim rodzajem tych pojazdów są tak zwane niskopodwozia. Ich konstrukcja pozwala na wygodny załadunek, przewóz i rozładunek maszyn wielkogabarytowych – takich, których nie da się przewieźć w inny sposób na plac budowy.

Wywrotki – maszyna do transportu

W przypadku realizacji budowy warto wziąć pod uwagę także możliwość skorzystania z wywrotek. To jedna z podstawowych maszyn budowlanych, która może być wykorzystywana do transportu. Sprawdza się głównie przy przewozie materiałów sypkich, takich jak ziemia, piasek, torf czy keramzyt.

Wynajem maszyn budowlanych

Nie sposób dysponować wszystkimi maszynami, które mogą być potrzebne do realizacji budowy. Wiązałoby się to z ogromnym kosztem, który mógłby się w ogóle nie zwrócić – zwłaszcza, jeśli nie ma w planie kolejnych podobnych inwestycji. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wynajem maszyn budowlanych. Profesjonalna firma, która zajmuje się tym na co dzień, ma wszystkie niezbędne urządzenia potrzebne na budowie – także te związane z transportem. Sporym ułatwieniem jest to, że pracownicy takiego przedsiębiorstwa mogą pomóc w oszacowaniu, jakie konkretnie maszyny i w jakim terminie będą potrzebne. Nie ma bowiem potrzeby wynajmowania największego dostępnego pojazdu HDS, jeśli do przetransportowania będzie na przykład niewielka maszyna. Pracownicy ze sprawdzonej firmy specjalizującej się w wynajmie maszyn budowlanych doradzą więc, jak zoptymalizować działania pod tym kątem. Jednocześnie firma zapewnia obsługę do każdego z urządzeń. Dzięki temu nie trzeba zajmować się szukaniem kogoś, kto ma wszystkie niezbędne uprawnienia do posługiwania się daną maszyną.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa

You may also like

Read More