Biznes Dom i ogród Lifestyle Technologie

Czy używane zbiorniki na gaz płynny propan są pełnowartościowe?

Rynek zbiorników na gaz propan jest niezwykle szeroki. Użytkownicy i potencjalni inwestorzy mają do wyboru zbiorniki naziemne oraz podziemne. Mnogość wielkości i pojemności także nie ułatwia wyboru. To jednak nie wszystko. Od jakiegoś czasu kwitnie również rynek wtórny zbiorników na gaz propan. Dzięki temu są one dostępne już nie tylko jako sprzęt nowy, ale także jako używany. Jednak czy zbiorniki na gaz płynny propan z drugiej ręki są pełnowartościowe? Czy warto dokonywać takiego zakupu i czy nie będziemy go żałować? Powiemy o wszystkim, co chcecie wiedzieć o używanych zbiornikach na gaz propan.

Po co zbiornik na gaz propan?

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z instalacją na gaz propan i nie zdążyliście bardziej zagłębić się w temat, być może zastanawiacie się, czy zbiornik na gaz propan jest w ogóle potrzebny. Czy można przechowywać propan w inny sposób albo czy jest tańsze, oszczędniejsze rozwiązanie do jego przechowywania? Otóż nie ma innego sposobu. Zbiornik na gaz propan, choć dość kosztowny, jest jedyną możliwością magazynowania gazu propan do użytku domowego czy w firmie. Kiedy decydujemy się na założenie instalacji na gaz propan, musimy wyposażyć się również w przydomowy zbiornik na gaz. Będziemy w nim przechowywać płynny propan i właśnie z niego będzie on dostarczany bezpośrednio do pieca, kiedy będzie taka potrzeba.

Czy nowy zawsze znaczy lepszy?

Wielu klientów uważa, że to, co nowe, zawsze jest lepsze i mimo wyższej ceny nigdy nie kupuje używanych sprzętów. Z jednej strony ciężko dziwić się takiemu przekonaniu, bo kiedy jesteśmy pierwszym użytkownikiem danego urządzenia, to możemy oczekiwać, że będzie ono całkowicie bezawaryjne. Z drugiej zaś im więcej lat funkcjonowania, tym więcej usterek możemy się spodziewać. Dotyczy to każdej dziedziny życia i każdego sprzętu. Jednak w przypadku zbiorników na gaz propan można nieco zaoszczędzić, kupując używany zbiornik, w niższej cenie, i cieszyć się jego bezawaryjnym funkcjonowaniem jeszcze przez wiele lat. Przy zakupie trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć pułapki i zakupu uszkodzonego zbiornika na gaz propan.

Używany zbiornik na gaz propan tylko z pewnego źródła

Jest to pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca zakupu zbiornika na gaz propan. A mianowicie: należy kupować zbiornik na gaz tylko z pewnego i wiarygodnego źródła. Co to oznacza w praktyce? Nigdy nie kupujmy zbiornika na gaz bezpośrednio od poprzedniego użytkownika. Z jednej strony nie mamy wtedy pewności co do jego szczelności, a także tego, czy został on prawidłowo odłączony i zdemontowany. O ewentualnych usterkach dowiemy się dopiero po zakupie, kiedy zbiornik wyląduje już na naszej posesji. Ciężko wtedy w jakikolwiek sposób dochodzić swoich racji i liczyć na zwrot pieniędzy od sprzedającego. 

Oprócz tego istotną rolę odgrywa sposób transportu zbiornika na gaz. Niejednokrotnie aby zminimalizować koszty, próbuje się transportu na różnego rodzaju przyczepkach, które w żaden sposób nie są dostosowane do przewozu zbiorników na gaz propan. Podczas takiego nieodpowiedniego i nieodpowiedzialnego transportu zbiornik może zostać uszkodzony. Uszkodzenia w transporcie dotyczą nie tylko powłoki zewnętrznej zbiornika, ale również wiążą się z jego szczelnością. Gdzie i od kogo w takim razie kupić używany zbiornik na gaz? Jeśli decydujemy się na zakup używanego zbiornika na gaz propan, zróbmy to za pośrednictwem firmy specjalizującej się w tego typu transakcjach. Bardzo często swoje usługi w tym zakresie oferują także dostawcy gazu oraz firmy zajmujące się zakładaniem instalacji gazowych

Takie specjalistyczne przedsiębiorstwa zadbają na przykład o odpowiedni transport. Zbiorniki na gaz zostają przewiezione za pomocą specjalnych, odpowiednio zabezpieczonych samochodów i przy użyciu sprzętu dostosowanego do tego typu transportów. Ponadto zbiornik na gaz propan, zanim trafi do drugiego klienta, przechodzi obowiązkowe testy szczelności. Firma pośrednicząca w sprzedaży dokładnie sprawdza szczelność i ogólny stan zbiornika. Dzięki temu jako odbiorcy używanego zbiornika na gaz możemy być pewni, że w żaden sposób nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu. Jeśli będziemy pamiętali o tych wytycznych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić używany zbiornik na gaz i cieszyć się jego bezawaryjną pracą jeszcze przez długie lata.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

You may also like

Read More