Uroda i Zdrowie

Omawiamy USG pediatryczne

Niemowlęta bezpośrednio po urodzeniu przechodzą szereg badań diagnostycznych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nie wszystkie choroby w okresie płodowym można wykryć. Ponadto noworodek nie może narzekać na bóle brzucha ani inne dolegliwości. Dlatego tak ważna jest pierwsza diagnoza. Do tego zadania najlepiej nadają się ultradźwięki. Jakie badanie ultrasonograficzne wykonuje się u noworodków i niemowląt? Jak działają i co wykrywają? Wyjaśniamy.

USG pediatryczne – badanie USG jamy brzusznej

Jednym z pierwszych i podstawowych badań najmniejszych pacjentów jest USG jamy brzusznej. Najczęściej wykonywane jest w szpitalu zaraz po porodzie. Jednak nie we wszystkich instytucjach tak jest. Zdarza się, że pediatra wysyła dziecko na takie badanie już na pierwszej wizycie lekarskiej. Rodzice często sami zgłaszają się na USG brzuszka z niemowlęciem. Nie ma w tym nic złego. Badanie ultrasonograficzne jest najbezpieczniejszym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Jednocześnie może służyć do wykrywania wielu chorób, odchyleń anatomicznych, wad wrodzonych czy niepokojących zmian i patologii. Najczęstszymi wskazaniami do USG jamy brzusznej są: 

  • powiększony obwód brzucha, 
  • głośny płacz dziecka z podkurczaniem nóżek i prężeniem ciała,
  • problemy z oddawaniem stolca, 
  • biegunka, 
  • wymioty, 
  • krwawienia z dróg moczowych, przewodu pokarmowego lub narządów płciowych, 
  • krew lub śluz w stolcu, 
  • bolesność przy próbie dotyku brzucha. 

Rodziców powinna zaniepokoić również gorączka o niewiadomym podłożu i przyczynie. Profilaktycznie wykonuje się USG jamy brzusznej u dzieci z żółtaczką. Czasami płacz dziecka wskazuje po prostu na kolkę lub gazy nagromadzone w żołądku. Badanie daje jednak rodzicom spokój oraz możliwość pomocy dziecku i lepszego zaspokojenia jego potrzeb.

USG pediatryczne bioderek – profilaktyka dysplazji stawu

USG stawu biodrowego jest badaniem przesiewowym mającym na celu zapobieganie dysplazji stawu biodrowego. Odbywa się dwa lub trzy razy dla każdego dziecka zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wykrycia choroby stawu biodrowego badanie można powtarzać częściej i konieczna jest kontrola przebiegu leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie ma przeciwwskazań ani ograniczeń co do częstotliwości wykonywania badania USG

USG bioderek niemowlęcia może być przeprowadzone w poradni preluksacyjnej lub w gabinecie USG, który posiada w swojej ofercie badania USG niemowląt. Dlaczego wykonuje się USG stawu biodrowego? Służy do jak najwcześniejszego wykrywania dysplazji stawu biodrowego u dzieci. Terminowe zastosowanie leczenia jest najlepszą gwarancją całkowitego wyleczenia, braku powikłań i doskonałej kondycji w przyszłości. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.

Po co wykonuje się przezciemiączkowe badanie mózgu?

Przezciemiączkowe badanie mózgu jest wykonywane rzadziej niż USG jamy brzusznej lub ultrasonografia bioderek u niemowląt. Dzieje się tak, ponieważ przeprowadza się je tylko wtedy, gdy lekarz zauważy objawy, które mogą wskazywać na problemy lub choroby ośrodkowego układu nerwowego. Badanie ultrasonograficzne mózgu można wykonać tylko u małych dzieci, przed ukończeniem 18-20 miesiąca życia. Później ta możliwość znika bezpowrotnie. Dzieje się tak, ponieważ około 18 miesiąca życia dziecka jego ciemiączko całkowicie się zasklepia. Nie tworzy już miękkiego okienka, przez które widać struktury mózgu przy użyciu ultrasonografii. Czaszka dziecka stopniowo zrasta się coraz bardziej, a ultrasonografia przezciemiączkowa jest zupełnie nieskuteczna, jak u osoby dorosłej. Dlatego do diagnozowania chorób mózgu u dzieci w wieku powyżej 20 miesięcy należy stosować inne testy. Lekarz może zlecić USG przezciemiączkowe, jeśli zauważy u dziecka nieprawidłowości neurologiczne, takie jak osłabienie mięśni, nieprawidłowości w badaniu neurologicznym, nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, wady wrodzone lub podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ponadto dobrą praktyką jest wykonanie USG przezciemiączkowego u dziecka z cukrzycą ciążową matki, zakażeniem wewnątrzmacicznym, dystrofią płodu, okołoporodową niewydolnością oddechową, odklejeniem łożyska lub niską punktacją w skali Apgar po porodzie. Niepokój może również budzić niski poziom hematokrytu we krwi dziecka. Ważne jest, aby diagnoza była nie tylko prawidłowa, ale i szybka, gdyż daje to większe szanse na całkowite wyleczenie i brak powikłań w przyszłości. Dlatego dobrze jest pamiętać o profilaktyce i co jakiś czas robić badania USG zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

You may also like

Read More